VV kërkon lirimin e aktivistëve

Author: | Posted in Social No comments

Ne ndertesat e Qeverise se Kosoves jane vendosur 60 bluza te mbajne emrat e aktivisteve te levizjes Vetvendosjes te arrestuar nga Policia e Kosoves nje dite me pare. Eshte mbajtur nje proteste paqesore te ketij subjekti, sic kane thene, kunder dhunes se ushtruar nga Policia e Kosoves.

Aktivistet e VV kane kerkuar lirimin e aktivisteve te kesaj levizje te arrestuar nje dite me pare. Ndaj aktivisteve te ndaluar eshte vendosur masa e ndalimit prej 48 oresh. Ndersa lideri i VV, zoti Albin Kuri tha para te pranishmeve se ne 100-vjtorin e Pavarsise se Shqiperise, Kosova do te duhej te bashkohej me Shqiperine e jo te beje dialoge me Serbine e veriut.

Kryeministri jone Hashim Thaci ka filluar dialogjet e tij politke dhe qe e quan normalizim te marredhenieve me Serbine, ne menrye qe Serbia te avancoje drejt BE-se, dhe ku pritet qe te fillojne negociatat per antarsim.

Dhe ne njeren ane Thaci po i jep Mitrovicen e veriut, dhe ne anen tjeter po ia ben me te shpejte dhe shume te lemuar rrugen per te ecur drejt BE-se”, tha Albin Kurti ne fjalen e tij perpara protestuesve.

Nderkohe Albin Kurti foti policine qe te mos respektojne urdherat, qe sipas tij, i instrumentalizojne ata. Dhe persa i perket Kryeministrit te Kosoves, Hashim Thaci, i eshte pergjigjur deputeti Rexhep Selimi.

Hashim Thaci duhet te liroje personat qe jane burgosur nen urdherin tend, liroi personat qe dikur dhane familjen ne UCK-ne, liroi personat nga te cilet per te mos ishte per to nuk do te kishe marre arme per te luftuar”, ka thene Selimi.

Pas 2 oresh proteste, aktivistet e VV u shperndane te qete, ndersa kane paralajmeruar edhe proesta te tjera se shpejti per te kundershtuar dialogun qe po zhvillohet.

Similar Posts: