Thaçi: Autonomia e veriut, ëndërr e Serbisë

Author: | Posted in Economy, Kosovo News, Politics No comments

“Autonomia për veriun e Kosovës është një ëndërr e Serbisë, e cila nuk do të realizohet kurrë”, ka deklaruar Hashim Thaci ne pergjigjen e zerave te ekipit serb mbi stradegjine e tyre te perfshire ne kerkesat per autonmi substanciale ne pjesen veriore te Kosoves.

Gjate punimeve perfundimtare se seksionin e autostardes Vermice-Merdare, Kryeministri i Kosoves Hashim Thaci ka bere keto deklarata i pyetur nga media. “Kjo eshte nje enderr e Serbise por sigurisht qe nuk ka per tu plotesuar kurre. pasi kete pergjigje nuk e ka marre vetem nga ne por nga e gjithe bota demokratike, pra une deklaroj edhe nje here se ajo ide nga mediat serbe nuk ka per tu realizuar kurre ne Kosove”, tha Thaci ne fjalen e tij per shtyp.

Gjithashtu ne deklaraten e tij per ndertimin e autostrades Ibrahim Rugova Hashim Thaci ka thene se projekti i enderrave i te gjithe Kosovareve tashme po behet realitet. Me tej ai ka paralajmeruar serish ndertimin e autostrades Prishtine-Shkup.

“Ne do te punojme deri ne fazat me te rendesishme te ndertimit te autostrades Prishtine-Shkup, dhe une personalisht kam besim te plote se ne te gjithe se bashku kemi per ta ndryshuar Kosoven dhe do ta bejme ate ashtu si secili prej nesh deshiron”, u shpreh Hashim Thaci.

Ndersa autoritetet Kosovare kane konfirmuar se punimet ne segmentin e peste qe lidh magjistralen Prishtine-Peje ka per te perfunduar kete vit dhe parashikohet qe me 27 nentor te pritet shiriti ceremonial. Ndersa sipas perfaqsuesve te kompanise “Bechtel Enka”, ne seksionet e radhes ne drejtimin e Prishtines pritet qe te punohet vitin e ardhshem.

Similar Posts: