Shkup, zyrat e postës në flakë

Author: | Posted in Kosovo News No comments

shkup-flakeSipas raportimeve nga Agjensia e Lajmeve Mina, pasditen e se martes u perfshi nga flaket selia e postes se Shkupit ne Maqedoni. Nga deshmite thuhet se pas nisjes se zjarrit oshetiu nje shperthim i madh.

Shume zjarrfikes po mundohen te vendosin zjarrin nen kontroll dhe policia ka vendosur nje kordon rrotull godines prane lagjes shqiptare ne Cair. Zjarri dyshohet te jete i qellimshem, megjithese mediat e ketij vendi nuk kane percaktuar akoma me saktesi shkaqet e fillimit te tij. Rreth ores 16:30 u komunikua se nje zjarr kishte filluar furishem.

Te tilla ngjarje ne fqinjin tone lindor tensionojne akoma me teper probleme, ku situate politike sa vjen e rendohet. Kane qene manifestimet e opozites maqedonase qe kane realizuar disa manifestime antiqeveritare ne kryeqytet, ku ka patur dhe shperthime te dhunes ndaj qytetareve.

Lidhur me kete gjendje perpara institucioneve te ndryshme politike, te medias dhe atyre arsimore jane bere disa marshime paqesore, nje menyre kjo per te ulur tensionin e krijuar.

Similar Posts: