Sandy godet SHBA-në

Author: | Posted in Social No comments

Eshte klasifikuar si nje stuhi tropikale Uragani Sandy i cili vijon te shkaktoje deme te medha dhe viktima ne Shtetet e Bashkuara te Amerikes. Sipas raporteve zyrtare te pakten 29 persona kane humbur jeten ne SHBA dhe nje tjeter ka humbur jeten ne Kanada, si pasoje e motit te keq.

Ndersa bursa e Wall Street eshte rihapur pas dy ditesh qe qendori e mbyllur per shkakun e kushteve te motit te keq, hera e pare kjo qe prej vitit te larget 1888. Gjate nje raporti te tjeter zyrtar demet e kesaj stuhie mendohet te kapin shifren e 10 deri ne 20 milirade dollare.

Ndersa Presidenti Obama ka shpallur gjendjen e katastrofes ne New York. Ne zona te caktuara ne qytetin e madh te New york-ut uji ka arritur deri ne 4 metra dhe ka shkaktuar nderpreje te energjise elektrike.

Ka qene pikerisht problemi i energjise elektrike i cili ka shkaktuar nje jarr te meadh ne Queens qe deri tani ka shkaterruar deri ne 50 shtepi dhe ka lenduar dy persona rende. Edhe ne Brooklyn jane regjistruar te tjera zjarre te cilat jane lokalizuar dhe jane vene nen kontrollin e zjarrfikesve shume shpejt.

Metrote dhe rruget e New York-ut jane mbushur me uje keqazi, dhe mendohet se frika me e madhe eshte qe per dit te tera qarkullimi do te jete i pamundu Ndersa autoritetet aktuale thone se do te duhet edhe ndoshta kater dite te tjera qe uji ne metrote te eliminohet totalisht.

Uragani “sandy” ka provokuar edhe ne prishjen e nje prej digave ne veri te New Yersey-t gje e cila ka shkaktuar permbytjen e qyteteve te, Little Ferry, Monachie dhe Carlstadt ku uji ka arritur deri ne nje meter. Uragani “sandy” nga mesnata e kaluar “me oren shqiptare” nuk eshte cilesuar si nje uragan, por si nje super stuhi tropikale me erera te qendrueshme prej 137 km/h.

Ndersa fuqia e ujit eshte rritur ndjeshem pergjate rrugetimit te tij shkaterrues, i cili ka lene pa energji elektrike rreth 758 milion banore, por shifrat rekord te ujit jane arritur ne Manhatan. Gjithashtu per shkakun e Uraganit “sandy” autoritetet jane detyruar te shperngulin rreth 200 paciente nga nje spital ne New York.

Similar Posts: