Mbërriti viti 2013

Author: | Posted in Culture No comments

fishekzjarrIshulli Kiribati, i quajtur ndryshe si Ishulli i Krishtlindjes, eshte i pari ishull ne rruzullin tokesor qe pret Vitin e Ri 2013.

Per disa vende ne Azi krizat ekonomike, apo recension nuk para degjohen dhe 2013 nga keto shtete pritet me gjithe entuziazem. Mianmari, per here te pare do te beje numerimin per te pritur fundvitin. Ne Pagoda, ne Jangun dhe Shuedagon pritet qe mbi 50 mije njerez te mblidhen per te pare shfaqjen e fishekzjarreve e cila shenon hapjen ne pushtet te juntes ushtarake prej disa vitesh. Ne Indonezi, ne sheshin qendror te Xhakartes, do te zhvillohet nje feste spektakolare.

Me mijera njerez jane mbledhur prane ures ‘Harbor Bridge’ per te festuar. Evenimenti i nderrimit te viteve do te drejtehet nga Kajli Minogue, e cila shprehet mjaft e ngazellyer per kthimin e saj ne shtepi. Nga 7 ndertesa gjigande te qytetit dhe nga ‘Harbor Bridge’ do te leshohen mbi 6 tone fishekzjarre. Kostoja e larte arrin ne 6.6 milione dollare dhe spektali madheshtor pritet te shihet nga qindra miliona njerez nga e gjithe bota.

Ne Japoni ne vendet e shenjta po pergatiten per festat e nderrimit te viteve.

Plazhet egzotike te Rio De Janeiros kane pritur me mijera turiste. 4 skena gjigande jane vendosur pergjate vijes bregdetare. Kopakabana do te jete pika kryesore e zhvillimit te festimeve. Nga zyrtaret parashikohet qe mbi 2 milione njerez te vizitojne Kopakabanen per te shijuar momente te paharrueshme. Spektakli i fishekzjarreve do te vazhdoje gati 17 min.

Ne Lindjen e Mesme ndodh krejt e kunderta, dhe ky vitet nuk pritet aspak me qetesi. Qytetaret siriane te gjendur perpara luftes prej 22 muajsh kunder regjimit dictatorial te Bashar Al Asad.

Vende te Europes si Berlini, Roma, Parisi dhe Londra jane duke kaluar valet e krizes ekonomike duke shpresuar qe ky vit do te jete me pozitiv. Pergjate nates se nderrimit te viteve autoritet franceze ndaluan fishekzjarret keshtu qe para bulevardit ‘Champ Elysee’ dhe Kulles Eiffel nuk do te kete spektakel fishekzjarresh.

Similar Posts: