Hoxhaj: Njohja nga Sllovakia do të vijë

Author: | Posted in Politics No comments

Ka shprehur besimin e tij se nje dite, e cila do te vije se shpejti eshe Sllovakia do ta njohe pavarsine e Kosoves. Keshtu eshte shprehur Ministri i Jashtes i Kosoves Enver Hoxhaj. “Une mendoj se dita qe Sllovakia do ta njohe Republikes e Kosoves do te vije se shpejti”, ka thene Ministri i Jashtem i Kosoves Enver Hoxhaj per gazeten sllovake “Pravda”.

Enver Hoxhaj ka qene per nje vizite jozqeveritare ne Sllovaki i ftuar nga Komisioni Atlantik Sllovak. Me tej gjate intervistes ai nenvizoi se Kosoves qe prej shpalljes se pavarsise e kane njohur 96 vende te cilat jane anetare te Organizates se Kombeve te Bashkuara.

Nder te tjera ai permendi edhe vendimin e Gjykates Nderkombtare te Drejtesise, e cila e vlerosi shpalljen e pavarsise se Kosoves dhe se nuk ishte ne kundershtim me ligjet nderkombtare. Ndersa nje muaj me pare Ministri i Jashtem Enver Hozhaj i marre ne nje interviste per gazeten prestigjoze gjermane “Süddeutsche Zeitung”, u shpreh se do te vije dita qe edhe Serbia do ta njohe pavarsine e Kosoves.

Ne pergjigje te deklarateve te Beogradit, ku kane theksuar se Serbia nuk do ta njohe kurre Kosoves shtet, Enver Hoxhaj ka vlersuar se me nje sjellje te tille rruga per ne Europe e Serbise do te jete perjetsisht e mbyllur.

“Edhe vete shteti Gjerman e ka thene shume qarte: se pa nje fqinjesi te mire me Kosoven nuk do te kete kurre anetarsim ne Bashkimin Europian. Ai me tej tha se me pranimin e disa marrveshjeve Beogradi dalengadale po e pranon realitetin e Kosoves te pavarur”, ka deklaruar Ministri i Jashtem i Kosoves Enver Hoxhaj.

Muajin e kaluar, ne Ministrine e Jashtme te Kosoves ka mberritur nota verbale e cila zyrtarizoi njohjen e shtetit ballkanas me te ri nga Republika e Fixhit, nderkohe pritet se shpejti njohja edhe nga Iraku.

Similar Posts: