Fusnota, SHBA dhe BE vlerësojnë Serbinë

Author: | Posted in Kosovo News, Politics No comments

Nderkombtaret mirepresin qendrimin e ri te shprehur nga qeveria e Republikes Serbe, per te hequr dore nga fusnota mbi Kosoven dhe te behen pjese ne takimet rajonale ku te pranishem do te jene edhe lideret Kosovare.

Mary Warlick qe eshte ambsadorja amerikane ne Beograd deklaroi se vendimi i qeverise se Republikes Serbe deshmon se Beogradi zyrtar po ben nje progres te marrveshjeve te arritura der tani ne bisedimet me Kosoven.

“Ne takimet rajonale shpresojme qe ky te jete nje hap me tej per pjesmarrjet e perfaqsuesve, tha ne fjalen e saj ambasdorja amerikane ne Serbi Warlick. Ndersa sipas “RTK”, ky vendim eshte mbeshtetur edhe nga Bashkimi Evropian te cilet e kane cilesuar ate si nje hap shume te rendesishem dhe konstruktiv persa i perket marredhenieve Serbi – Kosove.

Ne bashkpunim rajonal kjo mundeson pjesemarrjen e te gjitha paleve” deklaroi Maja Kocijanicic, e cila eshte zedhenese e Perfaqsueses se Larte te Bashkimit Evropian, Catherine Ashton. Ajo qe u nenvizua nga zedhensja ishte se Beogradi dhe Prishtina duhet te implementojne marreveshjet te arritura deri me tani ne bisedimet dypaleshe dhe kjo ben qe proceset integruese te perparojne dhe me tej.

Ndersa nje dite me pare Kryeminstri i Serbise Ivica Dacic ne fjalen e tij per shtyp tha se ceshtja e fusnotes eshte nje beteje e humbur per Serbine dhe si rrjedhoje qeveria serbe aprovoi diten e hene sygjerimin ku thuhet se fusnota per Kosoven nuk eshte e detyrueshme.

Similar Posts: