Familje Jashari, nderojeni presidentin Rugova

Author: | Posted in Culture No comments

FotoAto vite populli shqiptar si asnjehere me pare u bashkua pas lavdise se Gjergj Kastriot Skenderbeut dhe u forcua rreth vetvetes. Sot, ne nje kohe kur teknologjia dhe informimi modern e bejne komunikimin me te shpejte, eshte mundesia qe njerezit e ndryshem te kene mundesi te shkruajne dhe te publikojne mendime ne shkrime te ndryshme rreth temave te ndryshme.

Ne kete periudhe qe ne jetojme nje forme te shkruari eshte edhe kjo te cilen un e titullova leter, per disa njerez te caktuar, thjesht per personalitete te caktuar ose politikane te caktuar, prandaj edhe un sot e kam vendosur qe si nje qytetar i Kosoves, si nje bashkekombes dhe nje njeri i thjeshte nga Dardania t’ju drejtohem me nje shkrim ne leter.

I nderuar, qe ne fillim duhet t’ju them se edhe un si nje shtetas i Republikes se Kosves po ndaj respektin me te madh per Familjen tuaj, per Familjen e shqiptarise dhe per Familjen e republikes sone, familjen Jashari, une ashtu si te gjithe shqiptaret e tjere krenohem me madheshtine dhe sakrificen qe ka bere, me heroizmin e Familjes suaj, prandaj dhe un gjithmone do te perkulem perpara viktimave, te reneve, deshmoreve dhe para Heronjve tane qe kane rene ne lufte kunder Serbise.

I nderuar z. M. Jashari, populli yne ka dhene shume gjak me shekuj, dekada dhe me vitet e fundit dhe beri cmos per t’u cliruar nga zgjedha e pushtuesit tone, i cili na e piu gjakun ne cdo etape, prandaj dhe ne sot mund te gezojme, festojme, qeshim, mund te vallezojme, por ama gjithnje do kete momente kur ne shpirtrat tane te kete pak dridhje dhe te therur per ata te cilet nuk i kemi me prane nesh.

Nje i tille jam dhe vete, pasi ne lufte me jane vrare 5 anetare te familjes sime. Une ndjej dhimbje per ta por gjithashtu edhe per te gjithe viktimat qe kane rene, dhe besoj se te gjithe shqiptaret ndjejne si dhe do te ndjejne gjithmone dhimbje per ta, por ne duhet t’i kujtojme, tja duajme vleren dhe mos t’i trazojme edhe ne amshim.

Tekstin e plote mund ta lexoni ne gazeten e perditshme BOTA SOT.

Similar Posts: