Social Archive

Bullgari, sulmohet “live” kreu i minoritetit turk

Author: | Categories: Social No comments
Nje person eshte perpjekur te sulmoje kreun e minoritetit turk ne Bullgari dhe ne cast eshte arrestuar nga policia e ketij vendi. I arrestuari u identifikua si pjesetares i minoritetit turk, i quajtur Oktai Enimehedov. Ai u perpoq te qellonte nga nje distance e afert  me nje pistolete me

Smogu i blozës mbulon Athinën

Author: | Categories: Social No comments
Ne kronikat e mediave nderkombetare kane zene vend te vecante pamjet e shtreses se trashe te mjegulles se zeze ne kryeqytetin grek, por edhe te disa qyteteve te tjera, ku theksohet ndryshimi i cilesise se ajrit dhe rreziku i semundjeve respiratore. Kur specialistet kane verejtur nje rritje te jashtezakonshme

Sekuestrimi i pasurive të krimit

Author: | Categories: Albania, Social No comments
Gjate vitit 2012 jane sekuestruar, nga autorietet shqiptare, mbi 13 milione euro pasuri te ardhura nga bota e krimit. Ministri i Brendshem, Flamur Noka tha se Agjensia e Administrimit te Pasurive te sekuestruara kerkon mbeshtjetjen e te gjitha institucioneve. Noka ne nje konference per shtyp deklaroi se jane sekuestruar

Shqiptarët reagojnë për Lapidarin

Author: | Categories: Social No comments
Qeverise se Serbise se bashkuar, pas shume kohesh shqiptaret e Lugines se Presheves do t’i pergjigjen per here te pare. Te gjithe lideret dhe kundershtaret politike, pas kritikave dhe kercenimeve te shumta ne lidhje me lapidarian e Deshmoreve ne qender te qytetit te Presheves, do mblidhen te henen mbasdite

Ljajiç: Libia, nën presion për Kosovën

Author: | Categories: Social No comments
Rasim Ljajic, zevendeskryeministri i Serbise, deklaroi se shteti i Libise per te njohur pavarsine e Kosoves, gjendet nen nje presion te madh. Pasi eshte takuar ne Tripoli me zyrtare te shtetit te Libise, Ljajic beri deklaraten e tij ku tregoi per presionin qe vendet Perendimore i benin Libise lidhur

Liga, Berisha nuk u përgjigj

Author: | Categories: Albania, Social No comments
Mbetet nje shprese per Kosovaret, ne deklaratat e leshuara prej kryeministrit shqiptar Sali Berisha i cili tha se krijimi i nje Lige Mbarekombetare te futbollit do te ndiqet nga hapa konkrete Memli Krasniqi, ministri Rinise dhe Kultures, tha se dicka e tille eshte diskutuar edhe me perpara por ende