Adem Demcai : Politika, e etur per pushtet

Author: | Posted in Politics No comments

Sipas veprimtarit Adem Demaci, klasa politike kosovare eshte kritikuar sepse eshte duke u perfshire nga ethet per pushtet po harron detyrat e saj kryesore. Ai kritikoi vecanerisht Ramush Haradinaj, liderin e AAK-se, per ambicjet qe ky i fundit ka shprehur per te marre drejtimin e qeverise se Kosoves.

Demaci shprehet se Ramushi i ka pelqyer ne fillim, por kur i ka thene se do te behet kryeminister nuk i pelqeu, sepse per tu bere kryeminister jane zgjedhjet, marreveshjet dhe rruge te tjera. Demcai thote se per postin e zevendeskryeministrit nuk do te kishte kundershtime.

Nga Demaci eshte kerkuar depolititimi i shtetit kosovar nga klasa aktuale, si dhe ka kerkuar qe te mos kopjohet nga deputet shembujt negative te vendeve te rajonit dhe te botes. Ai ka thene se, pavarsitsht se ata kane deshire te grinden ose te shahen, gjera qe mund ti bejne ne kafene dhe livadhe, kur te kene hyre ne kuvend duhet te dalin si burra shembullore, duke sjelle keshtu nje shembull te mire per rinine tone.

Qendrimi i presidentes Jahjaga eshte mborjtur nga Demcai, por edhe eshte kritikuar per homazhet qe i beri ajo ne Tirane Ahmet Zogu-t.

Demaci thote se presidentja duhet te jete ne dijeni se A.Zogu erdhi ne pushtet me ndihmen e ruseve dhe serbeve, dhe iku u largua ne nje kohe te keqe duke i lene shqiptaret ne dore te fashisteve italiane. Ai gjithashtu ka kundershtuar kerkesat zyrtare te Ankara-se ku ka theksuar se askush nuk duhet t’i heqe as edhe nje presje epokes se Perandorise Otomane.

Similar Posts: